Czy faktoring ma słabe strony?

Faktoring - na czym to polega i z czym to się je? Nie każdemu ta nazwa musi się kojarzyć z działaniami, jakich ono de facto dotyczy. Siłą rzeczy na pewno kojarzy się z fakturami. I ma z nimi ścisły związek.



Bo faktoring to rodzaj usług i współpracy, jaką nawiązują ze sobą firmy w określonym celu. Stronami w takiej współpracy są faktorant i faktor. Ten 1-wszy wystawia faktury dla swoich klientów i kontrahentów.
Faktor przejmuje na siebie ich spłaty i dalej sam zajmuje się tym, aby należność z tytułu poszczególnej faktury wróciła do niego. O tym bowiem będzie decydował jego zarobek. Faktor spłaca fakturę pomniejszoną o stosowaną prowizję. Nie spłaca jej w całości, bo w taki sposób nic aby nie zarobił, a usługi faktoringowe mają przynieść mu dany zysk. Dla faktoranta korzyści płynące z faktoringu ograniczają się głównie do tego, że dzięki niemu ma on większe szanse na zachowanie płynności finansowej. O ile należności za faktury wpływają regularnie, to kasa firmy w każdej chwili jest w lepszej kondycji. To pozwala jej decydować się na intratne czy konieczne lokowanie i stwarza lepsze warunki do tego, aby nie skorzystać z kredytów i banków. Dla wielu firm jest to bardzo korzystne. Faktoring pełny daje możliwość rozwoju firmom, bo nie dochodzi tu do kłopotów majątkowych. Jest rentownym wyjściem dla tych firm, których kondycja finansowa jest dobra i dla tych, które miewają dylematy finansowe. Tego rodzaju usługi wpływają na poprawę ich sytuacji. Dlatego na faktoring decydują się one chętnie.
Więcej informacji na stronie: faktoring.